STATUT UDRUŽENjA
„SRPSKO TURSKA TRGOVINSKA KOMORA"
Na osnovu odredbi članova 12. i 22. Zakona o udruženjima (Sl. Glasnik RS br. 51/2009, 99/2011), na Skupštini održanoj dana 05.12.2023. godine Skupština Udruženja Srpsko Turska Trgovinska Komora (u daljem tekstu: „Udruženje ili Komora") usvojila je Statut Udruženja, kako sledi:
OPŠTE ODREDBE
Član 1.
Ovim Statutom reguliše se: naziv, sedište i područje delovanja Udruženja, ciljevi i oblast ostvarivanja ciljeva, javnost, članstvo, prava, obaveze i odgovornosti članova, iznos članarine, Skupština, Upravni odbor, Generalni sekretar, Nadzorni odbor kao organi ovog udružena, rad ovih organa, nihova ovlašćenja, proces odlučivanja, uslovi i način izbora i razrešenja, mandat i odgovornost članova organa, prava predstavljanja Udruženja, imovina, sticanje i otuđenje imovine; zvanični i radni jezik Udruženja: gašenje Udruženja i postupak sa imovinom u slučaju gašenja Udruženja, kao i druga pitanja utvrđena zakonom.
NAZIV
Član 2.
Naziv Udruženja na srpskom jeziku glasi: ,,Srpsko Turska Trgovinska Komora",
Skraćeni naziv- nema.
SEDIŠTE
Član 3.
Sedište Udruženja „Srpsko Turska Trgovinska Komora" (u daljem tekstu: Komora) je y Beogradu, ulica Bulevar Mihajla Pupina broj 165a, Novi Beograd.
PODRUČJE
Član 4.
Područje delovanja Komore je područje Republike Srbije.
CILjEVI I PRAVNI STATUS
Član 5.
Srpsko Turska Trgovinska Komora jeste udruženje, kao dobrovoljna nevladina i neprofitna organizacija, zasnovana na slobodi udruživanja više fizičkih ili pravnih lica, osnovana radi ostvarivanja i unapređenja zajedničkih i opštih ciljeva i interesa članova, koji proizilaze iz potrebe uspostavlanja što šire i kvalitetnije poslovne i kulturne saradnje privrednih društava, preduzetnika, banaka i drugih finansijskih organizacija, osiguravajućih organizacija, kao i fizičkih lica i neprofitnih organizacija iz Republike Srbije, Republike Turske i drugih država, u skladu sa politikom ovog Udružena.
Srpsko Turska Trgovinska Komora ima status pravnog lica i upisuje se u odgovarajući registar. Status pravnog lica Srpsko Turska Poslovna Komora, kao udruženje, stiče danom upisa u odgovarajući registar.
Ovaj statut predstavlja osnovni opšti akt Srpsko Turske Trgovinske Komore, a svi drugi opšti akti koje ovo udruženje donosi, moraju biti u saglasnosti sa ovim Statutom. Odredbe drugih opštih akata ovog Udruženja, koje su u suprotnosti sa odredbama ovog Statuta, ništave su.
Srpsko Turska Trgovinska Komora osniva se na neodređeno vreme.
PEČAT
Član 6.
Komora ima pečat koji je okruglog oblika i sadrži pun naziv Komore na srpskom jeziku, kao i odrednicu ,,Beograd, Srbija".
OBLAST OSTARIVANjA CILjEVA
Član 7.
Udruženje se osniva radi ostvarivanja ciljeva u oblasti poslovne i kulturne saradnje privrednih društava, preduzetnika i pojedinaca, banaka i drugih finansijskih organizacija i udruženja građana.
Udruženje se osniva radi ostvarivanja sledećih ciljeva: Ostvarivanje i unapređenje zajedničkih i opštih interesa u oblastu kulturne i poslovne saradnje Srbije i Turske..
AKTIVNOSTI I IMOVINA UDRUŽENjA
Član 8.
U ostvarivanju svojih ciljeva iz člana 7. ovog Statuta, Komora, između ostalog, preduzima i sledeće aktivnosti:
• Nalazi konstruktivna rešena za trgovinske i ekonomske probleme vezano za tursko-srpske poslovne odnose
• Promoviše mere koje doprinose i štite interese članova Komore
• Organizuje redovne sastanke članova kako bi se razgovaralo o predmetima od konkretnog i direktnog interesa, ili aktuelnim pitanjima
• Organizuje seminare i predavanja, izdaje publikacije u vezi sa ciljevima Komore
• Prikuplja i dostavlja informacije o tursko-srpskoj trgovini, investicijama i ekonomskoj saradnji u skladu sa zakonom other countries from which Chamber members come
• Pomaže, podržava i ohrabruje privredne subjekte koji razmatraju mogućnost poslovanja u Srbiji ili već posluju u Srbiji, odnosno drugim državama iz kojih potiču članovi Komore
• Održava dobre poslovne odnose sa Privrednom komorom Srbije, srpskim ministarstvima, Privrednom komorom Turske i drugim privrednim komorama i sličnim organizacijama u Turskoj, Srbiji i u inostranstvu
• Doprinosi stalnom poboljšanju investicione klime u Srbiji, odnosno drugim državama iz kojih potiču članovi Komore
Delatnost koja će se registrovati u registru je: 9499- Delatnost ostalih organizacija na bazi učlanjenja.
Komora može da pribavlja sredstva obavljanjem konsalting i menadžment poslova.
Komora može pribavljati sredstva i od izdavanja kniga, brošura i drugih publikacija, od članarina, dobrovoljnih priloga, donacija i poklona, finansijskih subvencija, ostavina, kamata na uloge, zakupnine, dividendi, od kotizacija za seminare i drugih oblika edukacije iz oblasti svog delovanja, kao i drugih oblika srodnih privrednih delatnosti koje Komora obavlja. Imovina, kao i dobit ostvarena obavljanjem privredne i druge delatnosti može se koristiti isključivo za ostvarivanje ciljeva Komore, uključujući i troškove redovnog rada Komore i sopstveno učeše u finansiranu određenih projekata.
JAVNOST
Član 9.
Sve aktivnosti i rad Komore su javni.
Komora obaveštava javnost o svojim aktivnostima preko sredstava javnog informisanja, preko sopstvenih publikacija i časopisa, ili na drugi odgovarajući način.
PRIMANjE U ČLANSTVO
Član 10.
Lica koja žele da se učlane u Komoru moraju da podnesu prijavu Upravnom odboru Komore (u daljem tekstu: "Upravni odbor"), Upravni odbor će diskreciono odlučivati o tim prijavama, na svom prvom narednom sastanku. Upravni odbor će odlučivati o učlanjenju u skladu sa politikom učlanjenja. Svi podnosioci prijave koji budu primljeni u Komoru biće pisanim putem obavešteni o odluci Upravnog odbora.
Nakon što se primi u članstvo, svaki član će dobiti Obaveštenje sa instrukcijama za plaćane članarine na godišni iznos članarine koji je dužan da plati u roku od 30 dana od dana prijema Obaveštenja sa instrukcijama za plaćanje članarine. Član će se smatrati primljenim u Udruženje, članstvo počine da mu teče od dana plaćanja napred pomenutog Obaveštenja sa instrukcijama za plaćanje članarine.
Kad se član primi u članstvo, on regularno može da ostvarue svoja prava na Skupštini, sve dok redovno i blagovremeno plaća svoju članarinu.
ČLANSTVO
Član 11.
Članovi Komore mogu biti: a) srpska privredna društva; b) državljani Srbije; c) Turska privredna društva; d) državljani Turske e) neprofitne organizacije f) sva druga pravna ili fizička lica, srpska, turska ili iz drugih država, bez ograničena.
KATEGORIJE ČLANOVA
Član 12.
Članovi Udružena svrstavaju se u šest različitih kategorija: korporacije, biznis, mediji, fizička lica, NVO i počasni članovi.
Počasni članovi nemaju prava da budu birani u Organe Udružena po osnovu svog statusa Počasnog člana i nemaju pravo da glasaju na Skupštini Komore. Počasni članovi se birau većinom glasova Upravnog odbora.
PRAVA I DUŽNOSTI ČLANOVA
Član 13.
Svi punopravni članovi Komore imaju prava da prisustvuju Skupštinama Komore i da glasaju na njima.
Na pismeni zahtev, član može da od Generalnog sekretara zahteva i dobije potvrdu da je član Komore.
Članovi Komore imaju pravo na sve beneficije koje proističu iz aktivnosti Komore, kako se navodi u članu 8. ovog Statuta.
Članovi Komore su dužni da blagovremeno plaćaju članarinu i da se pridržavaju ovog Statuta, akata i politike Komore.
Članovi Srpsko Turske Trgovinske Komore i organa ovog Udruženja, lično odgovaraju za obaveze ovog Udruženja, ako raspolažu sa imovinom udruženja, kao da je u pitanju nihova imovina, ili zloupotrebe članstvo u Udruženu radi izvršenja nezakonitih i/ili prevarnih radni.
ISKLjUČENjE IZ ČLANSTVA
Član 14.
Članstvo u Udruženju prestaje u sledećim slučajevima:
• u slučaju da član Udruženja ne plaća članarinu u rokovima propisanim Statutom ili odlukom Upravnog odbora
• u slučaju da član grubo krši Statut ili bilo koji drugi akt Komore, odnosno prouzrokuje štetu Komori ili postupa suprotno interesima Komore
• u slučau da za određenog člana postoji osnov da se smatra da je negovo članstvo štetno po Komoru kada to smatra većina članova Upravnog odbora
Upravni odbor Komore može da isključi člana ukoliko je ispunjen neki od navedenih uslova tako što Generalni sekretar Udružena sedam dana unapred dostavi obaveštenje članu da će negovo isključenje iz članstva biti predmet razmatranja na sastanku Upravnog odbora.
Član čije će isključivanje biti predmet razmatranja može da u pisanoj formi, tri dana pre sastanka Upravnog odbora, i/ili usmeno, tokom sastanka Upravnog odbora, iznese argumente za zadržavane statusa člana Komore.
U slučaju da član Komore čije će isključivanje biti predmet razmatrana na sastanku Upravnog odbora ne postupi kako je predviđeno napred u tekstu, Upravni odbor će, bez obzira na to, imati pravo da razmatra negovo isključivanje.
Član se takođe može isklučiti iz Komore zato što je protiv nega pokrenut stečajni postupak ili zato što je protiv nega izrečena presuda prostepenog suda ili drugog organa kojom je sud ili drugi organ prema zvaničnoj presudi proglasio člana krivim za krivično delo, privredni prestup, ili prekršaj.
POVLAČENjE IZ ČLANSTVA
Član 15.
Član može da se povuče iz članstva tako što Generalnom sekretaru ili Upravnom odboru dostavi pisano obaveštenje o tome. Član to mora da učini najmanje jedan kalendarski mesec pre nego što negova godišnja članarina dospe na plaćanje inače će biti obavezan da plati članarinu za narednu godinu bez obzirav na svoje povlačenje iz članstva
ČLANARINA
Član 16.
Iznos članarine i srodna pitanja utvrđuje Upravni odbor koji ih i preispituje na kraju svake kalendarske godine. Članovi koji se Komori pridruže tokom kalendarske godine fiksni deo članarine plaćaju srazmerno, kako sledi: Ako postanu članovi Komore tokom prvog tromesečja kalendarske godine, plaćaju pun iznos fiksnog dela članarine utvrđene za tu kalendarsku godinu. Ako postanu članovi Komore tokom drugog tromesečja kalendarske godine, plaćaju ¾ (tri četvrtine) iznosa fiksnog dela članarine utvrđene za tu kalendarsku godinu. Ako postanu članovi Komore tokom trećeg tromesečja kalendarske godine. plaćaju ½ (jednu polovinu) iznosa fiksnog dela članarine utvrđene za tu kalendarsku godinu. Ako postanu članovi Komore tokom četvrtog tromesečja kalendarske godine, plaćaju ¼ (jednu četvrtinu) iznosa fiksnog dela članarine utrđene za tu kalendarsku godinu.
Iznos članarine dospeva za plaćanje, u roku od 30 dana, počev od dana prijema Obaveštena sa instrukcijama za plaćanje članarine, a članovi Srpsko Turske Trgovinske Komore, dužni su da je plaćaju, na račun Srpsko Turske Trgovinske Komore, za svaku započetu tekuću kalendarsku godinu. Fizička lica koja su ujedno članovi Upravnog odbora nemaju obavezu plaćanja članarine za vreme trajanja funkcije člana Upravnog odbora
ORGANI KOMORE
Član 17.
Organi Komore su: (1) Skupština, (2) Upravni odbor, (3) Generalni sekretar, (4) Nadzorni odbor
Sve odluke Skupštine i Upravnog odbora Udruženja, donose se javnim glasanjem, a sve druge odredbe ovog Statuta, koje su u suprotnosti sa ovom odredbom. ne primenjuju se.
SKUPŠTINA
Član 18.
Skupština je najviši organ Komore i čine je članovi Komore (fizička lica i po jedan ovlašćeni predstavnik svakog od pravnih lica).
Skupština odlučuje o sledećem:
• Izmenama i dopunama Statuta, kao i usvajanju Statuta, te izboru i razrešenju lica ovlašćenih za zastupanje Srpsko Turske Trgovinske Komore-Generalnog Sekretara
• O izboru, razrešenju i naknadi za rad članova Upravnog odbora Komore i Generalnog sekretara
• Prestanku rada Komore
• Usvajanju godišnih finansijskih izveštaja
• Pridruživanju drugim udruženjima i drugim oblicima organizovanja kao i o učlanjenju u međunarodne organizacije
• Statusnim promenama Komore
• Svim drugim pitanjima u skladu sa Zakonom.
Skupština dobija izveštaje od Upravnog odbora, Genralnog sekretara, kao i od radnih tela (grupe, komisije, komiteta) koje Upravni odbor osnuje.
Svaki član može da, u pisanoj formi, predloži pitanja koja će se razmatrati na Skupštini, ali najkasnije sedam radnih dana pre dana održavanja Skupštine.
GODIŠNjA I VANREDNA ZASEDANjA
Član 19.
Skupština održava godišnje zasedanje jednom u toku kalendarske godine. Godišnje zasedanje Skupštine saziva Upravni odbor, a članovi dobijaju zvanični poziv u skladu sa odredbama ovog Statuta.
Poziv za zasedanje objavljuje se najkasnije sedam dana pre godišneg zasedanja. Predsednik Upravnog odbora i/ili Genralni sekretar šalju svakom članu poziv za to zasedanje, zajedno sa dnevnim redom. Ukoliko nije drugačije predviđeno ovim Statutom, pitanja koja se razmatraju na godišnjem zasedanju ne moraju se ograničavati na tačke koje su uključene u dnevni red tog zasedanja.
Vanredna zasedanja Skupštine komore saziva Upravni odbor, ali ga mogu samostalno sazvati Predsednik Upravnog odbora ili Generalni sekretar.
Kvorum čini 25 procenata članova Komore prisutnih na godišnjem ili na vanrednom zasedanju. Glasačka prava na godišnjim i vanrednim zasedanjima:
• Svaki član ima pravo na jedan glas na godišnjim i vanrednim zasedanjima.
• Samo punopravni članovi Komore imaju prava da glasaju.
• Ukoliko nije drugačije predviđeno ovim Statutom, o poslovanju Komore odlučuje se većinskim i javnim glasanjem prisutnih članova koji imau prava da glasaju. Predsedavaući skupštinskih zasedanja (godišnjeg i vanrednih) je Predsednik Upravnog odbora komore ili neko do članova Upravnog odbora koga on ovlasti za vođenje sednice, u slučau svoje sprečenosti. Predsedavajući Skupštine ima odlučujući glas u slučaju jednakog broja oprečnih glasova, ukoliko nije drugačije predviđeno ovim Statutom.
UPRAVNI ODBOR
Član 20.
Upravni odbor se sastoji od 3 člana. Samo članovi Komore (fizička lica, punomoćnici ili zakonski zastupnici pravnih lica) mogu da se izaberu u Upravni odbor.
Član 21.
Upravni odbor bira Skupština.
Upravni odbor bira među svoijm članovima Predsednika Upravnog odbora i dva Potpredsednika Upravnog odbora na prvoj konstitutivnoj sednici Upravnog Odbora.
Potpredsednici Upravnog odbora zamenjuju Predsednika Upravnog odbora kada je Predsednik Upravnog odbora sprečen da prisustvuje sednicama.
TRAJANjE MANDATA ČLANOVA UPRAVNOG ODBORA
Član 22.
Trajanje mandata svih članova Upravnog odbora je četiri godine. Jedan te isti član može najviše da u dva uzastopna mandata bude član Upravnog odbora.
IZBOR ČLANOVA U UPRAVNI ODBOR
Član 23.
Članovi Upravnog odbora biraju se većinom glasova prisutnih na Skupštini, i to javnim glasanjem, ukoliko nije drugačije predviđeno ovim Statutom.
DUŽNOSTI UPRAVNOG ODBORA
Član 24.
Upravni odbor je odgovoran za sve aktivnosti Komore kako je predviđeno ovim Statutom, osim u slučau kada su te aktivnosti u nadležnosti nekog drugog tela. Odbor najmanje jednom godišnje, a obavezno u slučaju godišnjeg zasedanja dostavlja Skupštini izveštaj o aktivnostima Komore. Upravni odbor naročito ima ovlašćenje da:
• uređuje poslovanje Komore
• zapošljava osoblje koje je potrebno za pravilno vođenje poslovanja Komore
• odlučuje o prijavama za članstvo u Komoru
• utvrđuje iznos plata zaposlenih
• odlučue o upotrebi sredstava Komore, koja mogu biti upotrebljena kako za pokrivanje troškova Komore tako i za humanitarne svrhe, putovanja, sport ili bilo kou drugu svrhu za koju je glasala većina prisutnih članova
• odlučuje o pokretanju postupka za naknadu štete u slučajevima iz člana 25. stav 2. Zakona o udruženjima i, po potrebi, određuje ovlašćeno lice ili punomoćnika udruženja za taj postupak
• odlučuje o drugim pitanjima koja nisu u nadležnosti drugih organa
• odlučuje o promeni sedišta Komore
Upravni odbor ima ovlašćenje da odobrava smernice i politiku Komore kao i da odobrava izmene i dopune Statuta pre nego što se one predstave na zasedanju Skupštine na kojoj se o njima odlučuje.
SASTANCI UPRAVNOG ODBORA
Član 25.
Upravni odbor će imati redovne sastanke jednom u tri meseca. Sastanke saziva Predsednik Upravnog odbora putem pisanog obaveštenja najmanje 48 sati pre sastanka.
Odluke Upravnog odbora su pravosnažne samo ako je na sednici prisutno najmanje 2 člana Upravnog odbora (kvorum). Odluka Upravnog odbora se smatra donetom ukoliko su se za nju izjasnila 2 člana Upravnog odbora.
Upravni odbor odlučuje većinom glasova prisutnih članova.
Članovi Upravnog odbora koji nisu u mogućnosti da prisustvuju sastanku Upravnog odbora koi je zakazan na odgovarajući način će u pismu koje je naslovljeno na Generalnog sekretara i dostavljeno pre tog sastanka Upravnog odbora navesti razlog tog izostanka.
Kada je to celishodno, kada to nalažu razlozi hitnosti, sprečavanja nastanka štete, ili nastupana posledica štete, Predsednik Upravnog odbora ovog Udružena, ovlašen je da sednicu Upravnog odbora održi i bez obaveze primene drugih odredbi ovog člana o obavezi sazivanja sednice, na način koji proceni da je najcelishodniji, tako da raspravljanje i glasanje obavi korišćenjem konferencijske telefonske veze ili korišćenjem druge audio i vizuelne komunikacijske opreme, tako da sva lica koja učestvuju na sednici mogu da se slušaju i razgovaraju jedno sa drugim. Lica koja na način opisan u ovoj tački učestvuju na sednici Upravnog odbora, smatraju se prisutnim na sednici, bez obzira na to, što se svi članovi tog organa, u trenutku održavanja takve sednice, ne nalaze na istom mestu. Predsednik Upravnog odbora je obavezan da u slučaju održavanja takve sednice sačini zapisnik u kome će, pored ostalih propisanih sadržajnih elemenata te isprave, navesti i način i razloge za održavane takve sednice, te takav zapisnik, najpre, potpisati sam, a zatim ga, naknadno, dostaviti na potpis i svim drugim članovima Upravnog odbora, sa kojima je konkretnu odluku doneo, najkasnije, na prvoі narednoі sednici tog organa. Odluke Upravnog odbora, donete na način propisan odredbama ove tačke, moraju biti potvrđene, odnosno verifikovane od strane Upravnog odbora, na prvoj narednoj sednici.
Sednice Upravnog odbora Srpsko Turske Trgovinske Komore, mogu se održavati i bez sprovođenja postupka po odredbama ovog člana (dakle, bez prethodnog sazivanja), ako im prisustvuju svi čanovi Upravnog odbora i ako nijedan od članova ne prigovori postupku sazivanja i održavanja sednice, odnosno ako se član koji ne prisustvuje sednici, pisanim putem izіasni o tome, da ne prigovara na postupak sazivanja i održavanja sednice.
OPOZIV I OSTAVKE ČLANOVA UPRAVNOG ODORA
Član 26.
Svaki član Upravnog odbora može u svakom trenutku da bude opozvan javnim glasanjem dve trećine prisutnih članova Skupštine koji imau pravo da glasaju na zasedanjima Skupštine, na godišnjem ili vanrednom zasedanju Skupštine u slučajevima u kojima član Upravnog odbora zloupotrebi svoja ovlašćenja ili ne vrši svoju funkciju na odgovarajući način. Svaki član Upravnog odbora može u svakom trenutku da podnese ostavku koju je dužan da uputi Upravnom odboru ili Generalnom sekretaru u pisanoj formi.
UPRAŽNjENA MESTA U UPRAVNOM ODBORU
Član 27.
Upražnjeno mesto člana Upravnog odbora popunjava se glasanjem na prvoj narednoj redovnoj/vanrednoj sednici Skupštine Komore.
RADNA TELA UPRAVNOG ODBORA
Član 28.
Upravni odbor može da osniva radna tela (kao što su komiteti, komisije, grupe, stručni saveti) koji su potrebni za funkcionisanje Komore, da određuje nihov oblik i ovlašćenja, kao i da bira predsedavajuća lica u njima. Na položaju predsedavajućeg radnog tela ostaje se godinu dana, ukoliko Upravni odbor ne odluči drugačije. Nakon toga radno telo je odgovorno za izbor svog predsedavajućeg, a Upravni odbor odobrava taj izbor.
Lica koja nisu članovi Komore mogu da budu pozvana da učestvuju u aktivnostima radnih tela, ali će ona imati status pridruženih članova radnog tela i neće imati glasačka prava, niti pravo da predsedavaju tim radnim telom.
ZASTUPNIK
Član 29.
Komora će imati Generalnog sekretara, koji je zakonski zastupnik, čije se ime upisuje u registar Agencije za privredne registre kao zastupnika Udruženja. Mandat Generalnog sekretara traje 4 godine, sa pravom reizbora. Generalni sekretar upravlja i organizuje svakodnevne aktivnosti i rad Udruženja, podnosi tromesečni izveštavaj Upravnom odboru o svim aktivnostima. Generalni sekretar zastupa i predstavlja Udruženje u skladu sa članom 30. i članom 31. ovog Statuta.
NADZORNI ODBOR
Član 30.
Nadzorni odbor čine dva člana. Dužnosti članova Nadzornog odbora su: nadzor i razmatranje zakonitosti rada i poslovanja Komore. Nadzorni odbor podnosi jednom godišnje Skupštini Komore svoj izveštaj sa mišljenjem i predlozima ukoliko uoči neke nepravilnosti.
ODGOVORNOST ČLANOVA ORGANA
Član 31.
Članovi organa Srpsko Turske Trgovinske Komore odgovaraju solidarno za štetu koju svojom odlukom prouzrokuju ovom Udruženju, ako je ta odluka doneta grubom nepažnjom ili s namerom da se šteta prouzrokuje, osim ako su u postupku donošenja odluke izdvojili svoje mišljenje u zapisnik. Postupak za naknadu štete pokreće se na osnovu odluke Upravnog odbora Srpsko Turske Trgovinske Komore. Odredbe ovot člana, shodno se primenjuju i na radnje Generalnog sekretara ovog Udruženja.
ZASTUPANjE I PREDSTAVLjANjE KOMORE
Član 32.
Generalni sekretar ima pravo da zastupa i predstavlja Komoru samostalno i nezavisno.
FINANSIJSKA STRUKTURA I IMOVINA
Član 33.
Srpsko Turska Trgovinska Komora stiče imovinu od članarine, organizovanja seminara i predavanja, obavljanja delatnosti menadžmenta i konsaltinga, izdavačke delatnosti, u skladu sa članom 8. ovog Statuta i na drugi zakonom dozvoljen način. Imovina Srpsko Turske Trgovinske Komore može da se koristi jedino za ostvarivanje njenih statutarnih ciljeva.
FINANSIJSKI IZVEŠTAJI
Član 34.
Lice ovlašćeno za sastavljanje finansijskih izveštaja (knjigovođa, knjigovodstvena agencija) imenuje Upravni odbor. Za tačnost finansijskih izveštaja odgovoran je Genralni sekretar komore. Finansijski izveštaj komore, razmatra Nadzorni odbor i sa svojim mišljenjem i predlogom dostavlja na usvajanje članovima komore na godišnjem zasedanju Skupštine.
PRESTANAK
Član 35.
Komora prestaje sa radom odlukom Skupštine, kada prestanu uslovi za ostvarivanje ciljeva, kao i u drugim slučajevima predviđenim Zakonom.
Skupština Komore donosi odluku o prestanku Udružena, ako za to glasa dve trećine prisutnih članova s pravom glasa, na Skupštini na kojoj se odlučuje o prestanku.
U slučau gašenja Komore, preostala sredstva će se raspodeliti u skladu sa odlukom Skupštine, domaćim neprofitnim pravnim licima koa su osnovana radi ostarivanja istih ili sličnih ciljeva.
Član 36.
Srpsko Turska Trgovinska Komora može da izvrši statusne promene pripajanja, spajanja i podele komore, na osnovu odluke Upravnog odbora ovog Udružena, u skladu sa odredbama Zakona o udruženjima.
ZAVRŠNE ODREDBE
Član 37.
Zvanični jezik Komore je srpski jezik. Radni jezici Komore su turski i engleski jezik. Ovaj Statut stupa na snagu danom usvajanja na sednici Skupštine Komore.
Ovaj Statut Skupština može da menja i dopunjava u proceduri kojom je i donet.
Na sva pitanja koa nisu regulisana ovim Statutom neposredno će se primenjivati odredbe Zakona o udruženjima.
U Beogradu,
Dana 05.12.2023. godine
PREDSEDAVAJUĆI SKUPŠTINE
________________________
Bojan Borovčanin